תזונה נכונה

תזונה נכונה

קיים מגוון רחב של מצבים המשתרע בין תזונה לקויה לבין תזונה אופטימלית, אשר כולל תסמינים רבים ומחלות אשר ניתן למנוע אותם או להקל עליהם באמצעות תזונה טובה יותר.

דיאטה חסרה יכולה לגרום להשלכות שליליות על הבריאות, דבר שעלול להתפתח למחלות כמו מחלת לב כלילית, השמנה, דלדול עצם, או צפדינה, כמו גם לבעיות פסיכולוגיות והתנהגותיות. בנוסף, בליעה של חומרים רעילים (כמו עופרת, כספית, PCB או דיוקסינים), יכולה לגרום להרעלה ולתוצאות קטלניות, כתלות במינון.

ניתן למנוע או לשפר את הטיפול במחלות נפוצות רבות כמו גם בתסמינים שלהן, באמצעות תזונה טובה יותר. מדע התזונה מנסה להבין איך ומדוע היבטים מסוימים של דיאטה משפיעים על הבריאות.

אבות המזון

הם חמש קבוצות של רכיבי תזונה הנחוצים לתפקודו התקין של גוף האדם, ואלה הם: פחמימות, שומנים, חלבונים, ויטמינים ומינרלים. לאבות המזון תפקידים מגוונים בשמירה על התפקוד התקין של הגוף. תפקיד מרכזי הוא בהיותם מקור אנרגיה, אשר נמדדת בקלוריות, ואבן בניין למולקולות מורכבות. תזונה בריאה כוללת צריכה מאוזנת של כל אחד מאבות המזון.

פחמימות

הפחמימות הן מקור האנרגיה הראשוני של הגוף ואבן הבניין לסוגים שונים של מולקולות. בתהליך הפקת האנרגיה, גלוקוז, שהוא חד-סוכר, מפורק בתהליך הגליקוליזה למולקולות פשוטות יותר תוך כדי יצירת ATP, מולקולות אספקת האנרגיה של תאי הגוף. גם החד-סוכרים פרוקטוז וגלקטוז יכולים לשמש את הגוף להפקת אנרגיה. מלבד הפקת אנרגיה, הסוכרים משמשים לבניית סוגי מולקולות מורכבות שונות.

שומנים

שומנים, או ליפידים, מורכבים מחומצות שומן המחוברות לגליצרול וקבוצות כימיות שונות. השומנים משמשים מקור אנרגיה וחומרי תשמורת, וכן משמשים לבניית הגוף, למשל בקרומי התאים. כאשר מלאי הסוכרים בגוף מידלדל, יכול הגוף לפרק בתהליך הליפוליזה חומצות שומן על מנת להפיק אנרגיה.

השומנים מפורקים לחומצות שומן במערכת העיכול באמצעות אנזימים המופרשים בלבלב, כגון ליפאז, ונספגים בסיוע מלחי מרה.

חלבונים

החלבונים, על אבני הבניין שמרכיבות אותם, חומצות האמינו, משמשים חומר גלם לבניית תאי הגוף, ויכולים אף להוות מקור אנרגיה בהיעדר פחמימות ושומנים. בנוסף, חומצות האמינו הנצרכות בתזונה הן אבני הבניין לחלבונים שלהם תפקידים שונים במערכות הגוף, למשל אנזימים המאיצים תהליכים ביולוגיים ומיוזין המאפשר תנועת שרירים. חלק מחומצות האמינו גוף האדם אינו יכול לייצר בעצמו, ועל כן הוא נדרש לקבלן בתזונה. הן נקראות חומצות אמינו חיוניות.

החלבונים מפורקים לפפטידים ולחומצות אמינו, בין היתר באמצעות אנזימים פרוטאוליטיים, כגון פפסין וטריפסין. אנזימים אלה פועלים היטב בסביבה החומצית של הקיבה.

ויטמינים

ויטמינים הם מולקולות שהגוף אינו יכול לייצר בעצמו, והוא זקוק להן לצורך תפקודו התקין. תפקידם העיקרי של הוויטמינים הוא לשמש קואנזימים בזירוז תגובות של חילוף חומרים. נהוג לחלק את הוויטמינים לכאלה המסיסים במים – הוויטמינים מקבוצת B וויטמין C – ולוויטמינים מסיסים בשומן – ויטמין A, ויטמין D, ויטמין E וויטמין

מינרלים

המינרלים הם תרכובות אי-אורגניות הנחוצות לשמירת ההומאוסטאזיס, וחלקן משמשות קופקטורים בתגובות ביוכימיות שונות. נהוג לחלק את המינרלים למאקרומינרלים, הנמצאים בכמויות גבוהות מ-50 מ"ג לכל ק"ג גוף, וליסודות קורט, הנמצאים בכמויות קטנות מכך.

array(0) { } אין תגיות שנוספו.

פורסם ב Jan 29, 2017 על ידי מאמר מערכת